Нагороди

Нагороди бувають різні – паперові, пластмасові, металеві. Такі у мене є (див. сторінку "Благодійність"), але я не надаю їм особливого значення.
Але бувають нагороди духовні. Вони набагато дорожчі фізичних. І про чотири таких нагороди у бізнесі – думки інших людей про мою роботу – я хочу розповісти. Я не буду вказувати назви підприємств і імена учасників подій, хоча і розумію, що це може знизити довіру до розповіді. 

Під час «перебудови» я мав честь працювати в дуже великому підприємстві. Одним із моїх завдань було розміщення зовнішньої реклами. Які це були часи "шаленого" бізнесу, коли гроші то були, то зникали - нема сенсу розповідати. На якомусь етапі грошей у нашому підприємстві стало дуже мало. Але рекламу, навіть з катастрофічно малим бюджетом, мені вдавалося ефективно розміщати, домовляючись з власниками ключових рекламних майданчиків. І в один із днів мене викликав до себе генеральний директор нашого підприємства і суворо сказав:
– Зубрій! Як ти розміщуєш рекламу?! Усі клієнти, які до мене приїздять, говорять, що увесь Київ заставлений нашою зовнішньою рекламою!
Цю думку керівника я вважаю своєю першою нагородою, бо зі всієї зовнішньої реклами у Києві стояв усього ОДИН наш біллборд. Але у такому місці і на такий великий термін, що цей біллборд постійно бачили наші ділові партнери і клиєнти, і це створювало у них враження дуже великої рекламної кампанії.

 

Я перейшов на роботу в інше підприємство, де відповідав за питання маркетингу та реклами. У рекламі часто пропонують «відкати», що здорожує вартість реклами для підприємства. Але я відкатів не беру і сам стараюся не пропонувати. Пропрацювавши декілька років, я звільнився, але часто зустрічався з колишніми колегами. І один із них розповів мені про вислів віце-президента компанії, який дав оцінку моєї минулої роботи. Віце-президент, обговорюючи з керівниками підрозділів питання маркетингу і розглядаючи рахунки на оплату реклами, сказав:
– Н-да… А от коли був Зубрій, то все було У ДВА РАЗИ ДЕШЕВШЕ…
Цю думку я вважаю своєю другою нагородою. 

 

На одному з підприємств, куда я був прийнятий на роботу для управління великим новоствореним підрозділом, до мене дуже неприязно  ставився один із співвласників. Він був людиною активною, діяльною, але не приділяв належної уваги системному підходу у веденні бізнесу, і його дуже злила моя методичність і технологічність. Шість місяців цей співвласник постійно вимагав мого звільнення. Але з часом під впливом результатів моєї роботи його думка про мене змінилася, хоча це і не проявилося у поліпшенні відносин - просто він перестав вимагати мого звільнення.
Так ми пропрацювали великий проміжок часу, поки не сталася неприємна подія, яка у бізнесі не рідкість –  співвласник розійшовся з основним партнером. І його в один день, в дуже недостойній формі, попросили залишити підприємство, і навіть забороняли співробітникам з ним попрощатися. Але я все одно прийшов потиснути руку колишньому керівников. І ця людина сказала мені:
– Знаєш, ось я йду, хоча багато зробив. Мені неприємно не те, що сталося, а те, що я помилявся у людях. І сьогодні я хочу тобі сказати, що ти єдиний чоловік, з ким я хотів би почати новий бізнес…
Цю оцінку я вважаю своєю третьою нагородою.

 

 Працюючи в одній з компаній, мені доводилося займатися питаннями стратегії розвитку. Нічого особливого я не пропонував, все було дуже просто, але достатньо продумано.
Нашого конкурента на ринку очолював спеціаліст, з яким ми були добре знайомі раніше, і я навіть давав йому деякі поради по управлінню бізнесом. Але він ігнорував пропоновані системні рішення, бажав якихось «чудес», і його підприємство через це сильно сповільнило розвиток.
Коли підприємство, у якому я мав честь працювати, обігнало конкурента і вийшло у лідери, мій знайомий став пропонувати мені перейти до нього на роботу. Я відмовився, бо це було неможливо.
Йшов час, я звільнився і переходив на нову роботу. Мій знайомий-конкурент взнав про це і знову зробив мені пропозицію йти працювати до нього. Отримавши чергову відмову, він сказав мені:
– Дуже жалкую, що ти не йдеш до мене.  Та, все таки, я ТАКИЙ РАДИЙ, що ти таки ЗВІЛЬНИВСЯ!!!
Радість конкурента від мого звільнення я вважаю своєю четвертою нагородою у бізнесі.